Güzellikleriyle Büyülerken Minik Evcil Dostlarımıza Olan Benzerlikleriyle de Şaşırtan 7 Vahşi Kedi Yavrusu

426
Güzellikleriyle Büyülerken Minik Evcil Dostlarımıza Olan Benzerlikleriyle de Şaşırtan 7 Vahşi Kedi Yavrusu

Aslan, kaplan gibi büyük vahşi kedileri çoğumuz biliyoruz. Ama vahşi kedilerin bizim evcil ev kedilerimize yakın boyutlarda ve benzer görünümde olan daha küçük türleri de var.

Hatta bunlardan bazılarının günümüz evcil kedilerinin evrim ağacında atası olduğu biliniyor. Bazı türler ise malesef nesli tükenme tehlikesi altında, korunmaya ve yaşatılmaya çalışılıyor.

1. Bataklık kedisi

patiliyo.com

Bataklık kedileri diğer adlarıyla orman kedileri Asya ve Ortadoğu’da yaşayan bir vahşi kedi türüdür. Tüyleri grimsi ya da kızıl tonlarda olabilir, bacak ve kuyruklarında soluk çizgiler vardır. Boyları ev kedilerine göre büyüktür. Boyları 60-70cm’yi bulurken 12-16 kiloya kadar ulaşabilirler. Ayrıca bu kedinin ev kedisinin vahşi atalarından biri olduğu biliniyor.

2. Karakulak

patiliyo.com

Karakulak, Asya ve Afrika’da yaşayan bir vahşi kedi türüdür. Ülkemiz topraklarını, yani Anadolu’yu da yaşam alanı olarak seçen Karakulağın nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır ve avlanması yasaktır. Ltince ismi Caracal, Türkçe’deki isminden gelmektedir. Kulaklarının üstündeki uzun siyah tüyler yüzünden uzun süre bir çeşit vaşak olduğu düşünülse de yapılan araştırmalar sonucu ayrı bir tür olduğu ortaya konmuştur. Hatta vaşak türünün ortaya çıkmasından da önce var olduğu bilinmektedir.

3. Margay

patiliyo.com

Adeta minyatür bir leoparı andıran tüyleri ve yuvarlak yüzüyle yetişkin haliyle bile oldukça sevimli görünen Margay geçmişte eşsiz kürkü yüzünden aşırı avlanmış ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Margayların boyları 35 ile 50cm arasında değişirken, 2-4 kilo ağırlıkta olurlar. Tartışmasız kedi familyasının en iyi tırmanma ustaları olan Margay’ın tırnakları özellikle sert ve keskindir.

4. Kum Kedisi

patiliyo.com

Bu aşırı büyük kulaklı sevimli yavru aslında vahşi bir tür olan kum kedisi, ve bu kulakları sayesinde işitme duyusunu inanılmaz gelişmiş. Kum kedileri Arabistan ve Afrika çöllerinde yaşarlar. Çöl şartlarına uyum sağlayacak şekilde özelliklere sahiptir. Diğer vahşi kedi türlerine göre daha ufaktır, kısa bacakları ve uzun kuyrukları vardır.

5. Pallas

patiliyo.com

Kabarık gri tüyleri olan Pallas, Orta Asyanın kayalık bölgelerinde su kaynaklarına yakın olarak yaşar. Yaklaşık 10 milyon yıl önce evrilmiştir kedigillerin yaşayan en eski türlerinden biridir. Nesli tükenme tehlikesi altına girebilecek olan Pallasların nüfusu avlanma aktivitelerinden etkilenmektedir. Bu vahşi kediler hemen hemen ev kedisi boyutlarındadır.

6. Balıkçı kedi

patiliyo.com

Balıkçı güneydoğu Asya’da yaşayan vahşi bir türdür. İnce uzun bir vücudu, yapılı yüzü vardır. Genellikle dere kenarları ve bataklıklarda yaşar, ve suya bayılır. Suyun içinde balık avlamasını kolaylaştıracak uzun parmaklı ve gelişmiş patileri vardır.