Güzellik Yarışmalarının Aranan Yüzü: Tiffany/Chantilly Kedisi

506
Güzellik Yarışmalarının Aranan Yüzü: Tiffany/Chantilly Kedisi

Girmiş olduğu pek çok kedi güzellik yarışmasından birincilik ile ayrılan Tiffany kedi türü, ilk olarak 1967 yılında kazanmış olduğu şampiyona ile ünlenmiştir.

Hem Tiffany hem de Chantilly ismi ile bilinen Tiffany kedisi, tam olarak ne zaman ortaya çıktı, bilinmemektedir. Tüm dünya çapında yaygınlaşması tamamen tesadüf eseri olan Tiffany kedisi, bir ev satışı esnasında evi satın alan kedi üreticisinin ev içerisinde bulduğu kedilerin başka bir ırk olduğunu fark etmesi ile keşfedilmiştir. 1969 yılında düzenli ve kontrollü olarak üretimine başlanan Tiffany kedisi, eşsiz güzellikteki görünümü ve sahip olduğu iyi huyları nedeniyle kısa süre içerisinde popüler bir ırk haline gelir. Popüler olduktan sonra dünya çapında daha pek çok güzellik yarışmasına girmiş ve birinci olmuştur.

Tiffany/Chantilly Özellikleri ve Vücut Yapısı


Kökeni: Amerika
Karakteri: Sakin, Oyuncu, Sevecen
Tüy Rengi: Siyah, Kahve, Karamel, Krem, Tekir, Beyaz, Kırmızı, Mühür, Leylak, Mavi
Gövde: Orta
Kürk Yapısı: Uzun, Yoğun
Kuyruk: Uzun, Tüylü

Tiffany/Chantilly Karakteri ve Özellikleri

Karakteri gereği dengeli ve sakin bir kedi olan Tiffany kedisi, aileler için uygun bir türdür. Yapısından dolayı hem ağırbaşlı hem de aktiftir. Ortama göre hareket eden Tiffany kedisi, çoğu zaman sakin sakin otururken, bazen hareketten yerinde duramayabilir. Yerine göre hareket etmesinden dolayı yaşlılar için son derece uygundur. Tiffany kedisi, ev içerisinde çok fazla aktif değildir ve etrafı dağıtmayı sevmez. Bu sebeple hiçbir sorun çıkarmaz. Sakin yapısından dolayı uzun süre aynı pozisyonda oturabilir. Hiç sıkılmadan aynı yerde oturmayı sevmesinden dolayı engelli bireyler için Tiffany kedisi iyi birer arkadaş olabilir. Araba ile seyahatlerde pek çok kedi ırkında olduğu gibi etkilenemez ve rahatlıkla yolculuğa götürülebilir. Bu yüzden sık seyahat eden birisiyseniz, rahatlıkla Tiffany kedisi edinebilirsiniz. Tiffany kedisi kendisine ilgi gösterilmesinden çok hoşlanır. Evde her zaman odak noktası olmak ister. Bu sebeple çevresine ilgi istediği zamanlarda miyavlar ve ilgi çekecek hareketlerde bulunur. İlgi istediği zamanlarda sık sık komik hareketler yapmaktadır. Sahibine çok çabuk ve kalpten bağlanan Tiffany kedisi, eğer kendisine olan ilginin azaldığını hissederse hemen melankolik bir hale kapılır ve depresyona girer. Kırılgan yapısı gereği gereken zamanı ona ayıramazsanız, hiç sahiplenmemeniz daha iyi olacaktır.

Tiffany/Chantilly Bakımı

Uzun ve yoğun tüy yapısına sahip olan Tiffany kedisi, haftada 2-3 kere muhakkak taranmalıdır. Canını acıtacak ince uçlu fırçalar yerine, kalın uçlu tarak kullanmak daha iyi olacaktır. Yoğun tüyleri çok kolay bir şekilde düğüm olabilmektedir. Bu yüzden taranmasının aksatılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra temiz bir kedi olan Tiffany kedisinin mama ve su kapları her gün mutlaka temizlenmelidir. Eğer temizleme işlemi yapılmazsa, mama tüketmeyi reddeder.

Tiffany/Chantilly Vücut Yapısı

Tiffany kedisi, orta boyutlu bir kedi türüdür. Uzun tüyleri yumuşacık ve yoğundur. İpeksi bir havası vardır. Yuvarlak ve geniş bir kafası vardır. Kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olan Tiffany kedisi, neredeyse her renkte bulunabilmektedir. Tiffany kedisinin gözleri genellikle sarı ve yeşil tonlarındadır. Kulakları kafasını saracak biçimdedir. Gözleri iri ve yuvarlaktır. Kuyrukları vücudu ile orantılı olarak uzun ve tüylüdür. Yavru kedi halindeyken tüyleri daha kısa ve seyrektir.

Tiffany/Chantilly Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Oldukça sosyal ve dışa dönük bir ırk olan Tiffany kedisi, çocuklar için iyi birer arkadaştır. Çocuğu olan ailelerin rahatlıkla tercih edebileceği Tiffany kedisi, aynı zamanda hoşgörülü yapısından dolayı çocuklara asla zarar vermez. Çocuklar haricinde hayvanlar ile de iyi anlaşan Tiffany kedisi, rahatlıkla diğer hayvanlar ile aynı ortama girebilir. Eğer Tiffany kedisine gereken zamanı ayıramayacaksanız, yanına bir evcil hayvan alabilirsiniz. Yalnız melankolik yapıda olduğu için uysal ve ağırbaşlı bir kedi veya köpek almanız daha iyi olacaktır.

Tiffany/Chantilly Eğitilebilir mi?

Tiffany kedisi, zeki bir kedi türüdür. Uslu ve nazik yapısı gereği zaten ev içerisinde pek de yaramazlık yapmayan Tiffany kedisi, biraz özen gösterilirse temel kuralları ve farklı oyunları öğrenebilir. Aynı zamanda gezmeyi seven yapısından dolayı tasma eğitimi verebilir ve beraber yürüyüşe çıkabilirsiniz.