Günümüz Kuşlarına En Çok Benzeyen Dinozor Fosili Keşfedildi

258
KUS

Almanya’da araştırmacılar günümüz kuşlarına en benzer şekilde kanat çırptığı anlaşılan bir dinozor fosili buldu.

Kanatları ve tekniği ile en çok kuzguna benzeyen bu dinozor türü günümüzde yaşayan kuşların nasıl evrildiğine ışık tutabilir.

İlk kez 1861 yılında keşfedilen Archaeoteriks türleri olan kanatlı dinozorlar diğerlerine göre göreceli olarak küçük, tüylü ve yetişkin bir kargadan biraz daha büyük kanatlı. 150 milyon yıl önce yaşamış olan bu tür paleantologlar tarafından bilinen en eski uçan kuş türü olarak kategorilendiriliyor.

Münih’te bulunan fosil ise yeni Archaeoptriks türü. Ludwig- Maximillians Üniversitesi (LMU) Almanya’nın Bavyera bölgesindeki antik kayaların olduğu bir bölgeyi incelerken bu fosile rastladı. Bölge bilinen tüm Archaeopteriks türlerine zamanında ev sahipliği yapmış olan bir yer. Önce bu fosilin de diğerleri ile aynı olduğu zannedildi ancak incelemelerden sonra önemli farklara rastlandı.

Bulunan yeni türün çok daha günümüz kuşlarına benzer bir anatomiye sahip olduğu görüldü. Araştırmacılar bu yeni türe Alcmonavis poeschli adını verdi.

Alcmonavis eski keltik dilinde ‘nehir yanı‘ anlamına geliyor çünkü fosil bir nehrin yanında bulundu. Poeschli ise onu bulan bilim insanı Roland Poeschli’den geliyor.