Evcil Hayvanların Çocuklara 5 Önemli Katkısı

371
cocuklarla hayvanlar

Çocuk doğduktan sonra evde evcil hayvan besleyip beslememek ebeveynler için hep bir soru işareti olmuştur.

Uzmanlar ise evde evcil hayvan beslemenin çocukların hem sosyal hem de psikolojik gelişimine katkı sağlayacağını söylüyor. İşte evcil hayvanların çocuklara 5 önemli katkısı.

1-Evcil hayvanlar çocukların empati duygularını geliştirir

1-Evcil hayvanlar çocukların empati duygularını geliştirir

Evcil hayvan besleyen çocuklar, onların da insanlar gibi üzülebileceğini, sevinebileceğini, acı çekebileceğini, hastalanabileceğini öğrenir. Bu sayede çocuklar hayvanları yabancı bir varlık olarak algılamaz, doğanın bir parçası olduğu bilir. Ölüm ve doğum kavramlarının ne olduğunu öğrenir.

2-Çocukları öz güveni artar

2-Çocukları öz güveni artar

Evcil hayvanı olan çocuklar daha fazla öz güvene sahip olurlar. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görev paylaşımlarına çocuğun katılması ve bu durumun ödüllendirilmesi gerekir. Verilen görevleri başarıyla tamamlayan çocuk öz güven açısından gelişim kaydeder.

3-Çocuklar kendi kararlarını verebilmeyi öğrenir

3-Çocuklar kendi kararlarını verebilmeyi öğrenir

Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerisini artırır. Çocukluk özerklik duygusunun gelişimine katkıda bulunur.

Özellikle ergenliğe geçiş döneminde evcil hayvanı olan çocukların yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alması onların özerklik kazanımını destekler.

4-Çocukların sosyal becerileri gelişir

4-Çocukların sosyal becerileri gelişir

Evcil hayvan beslemek, çocukların sosyal becerilerinde de olumlu gelişme gösteriyor. Evde köpekle büyüyen çocukların, daha fazla sosyal yetkinliğe sahip davranışlar gösterdikleri ve yetişkinliklerinde de bunu korudukları görülüyor. Evcil hayvan besleyen çocuklar sosyal gruplara daha kolay katılabiliyor. Bu durum çocukların ruhsal sağlığını da olumlu etkiliyor.

5-Aile ilişkilerini güçlendirir

5-Aile ilişkilerini güçlendirir

Evde evcil hayvan bulunması ailelerin birlikte zaman geçirme süresini artırır. Bu durum ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişimini güçlendirir. Evde tek çocuk varsa, evcil hayvanlar tek çocuk sendromunun önüne geçilmesini sağlar. Çocuk paylaşmayı ve yalnız olmadığını öğrenir.