Evcil Hayvanınızla Tatile Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

216
evcil-hayvanlarla-tatil

Yeni dünya düzeni, yaşam tarzımızdan alışkanlıklarımıza kadar pek çok şeyi etkisi altına aldı; buna tatil alışkanlıklarımız da dahil. Artık pek çoğumuz tatilde de kendimize ait bir alana sahip olmayı tercih ediyoruz.

Tatil konusunda edindiğimiz yeni alışkanlıklar, evcil hayvanlarımızı da yakından ilgilendiriyor. Tatile giderken kedisini veya köpeğini evcil hayvan pansiyonuna bırakmayı veya bir yakınından eve gelip evcil hayvanıyla ilgilenmesini isteyenlerin sayısı gittikçe azalıyor. Konaklama ve ulaşım konusundaki değişiklikler, evcil hayvan sahiplerini tatile giderken evcil hayvanlarını yanlarında götürmeye yönlendiriyor.

Evcil hayvanla tatile gitmenin pek çok güzel tarafı var. Öncelikle tatilde olduğunuz süre içinde evcil hayvanınızın mutlu olup olmadığı veya evinize, pansiyona zarar verip vermediği gibi endişeler taşımıyorsunuz. Ancak bu iç rahatlığının elbette bir karşılığı var. Evcil hayvanınızla birlikte tatile gitmeyi düşünüyorsanız, önceden hazırlıklı olmanız ve bazı konularda dikkatli davranmanız gerekebilir. İşte evcil hayvanınızla tatile gitmeden önce bilmeniz gerekenler:

1. Tatil planınızı veterinerinizle paylaşın

Eğer evcil hayvanınızla ilk kez yolculuğa çıkıyorsanız, bu planınızı veterinerinizle paylaşın. Nasıl yolculuk edeceğinizi, nereye gideceğinizi, kalacağınız yerin özelliklerini anlatın. Böylelikle evcil hayvanınızın seyahat için uygun olup olmadığını veterinerinizle birlikte değerlendirebilirsiniz.

2. Tüm detayları öğrenin

Tatile çıkmadan önce yolculuk ve konaklama planlarınızla ilgili tüm detayları masaya yatırın. Olası tüm koşulları değerlendirin. Konaklayacağınız yerin koşullarını ayrıntılı bir şekilde öğrenin. Gideceğiniz yerde sizin evcil hayvanınızdan başka hayvanlar olup olmadığını, fiziksel koşulları sorgulayın.

3. Otomobille seyahat etmeden önce tüm hazırlıkları tamamlayın

Otomobille yolculuk edecekseniz, gerektiğinde evcil hayvanınızla ilgilenebilecek bir kişinin daha olmasına özen gösterin. Yolculuk sırasında evcil hayvanınızın aracın içinde hareket etmesine engel olacak şekilde konumlandırın. Bu, birçok açıdan tehlikeli olabilir. Özellikle köpeklerin en sevdikleri şeylerden biri, başlarını camdan dışarı çıkarmaktır. Ancak şehirler arası yollarda hızlı giderken bu köpeğiniz için çok tehlikeli olabilir. Otomobille seyahat ederken sık sık mola verin. Böylelikle evcil hayvanınızın sıkılmasını engellersiniz ve ihtiyaçlarını sık sık giderebilirsiniz. Hiçbir koşulda evcil hayvanınızı aracın içinde yalnız bırakmayın.

4. Uçakla seyahat ederken koşulların size uygun olduğundan emin olun

Evcil hayvanınızla uçakla seyahat etmeden önce tüm riskleri göze aldığınızdan emin olun. Uçak yolculuğu bazen evcil hayvanlar için korkutucu olabilir. Uçağa binmeden önce evcil hayvanınızın aşılarının tam olduğundan emin olun. Uçağa binmeden 4-6 saat öncesinde evcil hayvanınıza mama ve su vermeyin. Böylelikle istenmeyen tuvalet kaçırmalarının önüne geçmiş olursunuz.

5. Tatile gittiğinizde ihtiyacınız olabilecek her şeyi yanınızda götürün

Tatil bölgeleri, evcil hayvanlar için her türlü ihtiyacı kolayca karşılayabileceğiniz yerler olmayabilir. Bu yüzden evcil hayvanınızın tatil boyunca ihtiyaç duyabileceği şeyleri yanınızda götürdüğünüzden emin olun. Örneğin evcil hayvanınızın yatağını, ilaçlarını, yeterli ölçüde mamasını almayı unutmayın.

6. Oyuncaklar kurtarıcınız olabilir

Evcil hayvanınızın oyuncaklarını yanınıza aldığınızdan emin olun. Evcil hayvanınızın yabancı bir yere gittiğini ve oyalanacak şeylere ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Sevdiği oyuncaklar, evcil hayvanınızın sakinleşmesine ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

7. Yoğun günlerde daha az seyahat edin

Seyahat ederken her zaman kontrol bizde olamayabiliyor. Eğer evcil hayvanınızla seyahat ediyorsanız, kontrol edemediğiniz durumları en aza indirmeye çalışın. Trafiğin yoğun olduğu günlerde veya saatlerde yola çıkmamaya çalışın. Normalden uzun süre seyahat etmek evcil hayvanınızı bunaltabilir ve sinirlendirebilir.