Esrarengiz Avcı: Cymric

475
Esrarengiz Avcı: Cymric

İlk kez Kanada’da görülen Cymric, genetik bir mutasyon sonucunda dünyaya geldiği için “esrarengiz” kedi olarak anılmaktadır.

Üstün avcı yetenekleri sayesinde uzun yıllardır fare ve haşere avcılığı için kullanılan Cymric, Manx kedi ırkı ile büyük benzerliklere sahip olduğu için onların atası olarak anılmaktadır. Manx türü ile ayrılan tek yönü uzun tüylere sahip olmasıdır. Kedi ırkları arasında oldukça popüler bir konumda olan Cymric’in en bilinen bir diğer özelliği ise kuyruğunun olmamasıdır. Hareketli ve enerjik bir yapısı olan Cymric, bulunduğu ortama göre hareket ettiği için bazı zamanlarda sakin kalabilmektedir. Sevecen bir yapısı bulunan bu tür, aynı zamanda sahibine karşı son derece duyarlıdır ve onu taklit etmekten büyük keyif alır. Fiziksel olarak her yere peşinden gitmesinin yanı sıra aynı zamanda sahibinin yaptığı hareketleri yapmayı kendisine görev edinir. Tam bir kucak kedisi olan Cymric, sahibi uyurken onun yanı başına gelip bir şeyler mırıldanmaya bayılır!

Cymric Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Kanada
  • Karakteri: Avcı, Enerjik, Sevecen
  • Tüy Rengi: Çikolata, Lavanta, Siyah, Beyaz
  • Gövde: İri
  • Kürk Yapısı: Uzun
  • Kuyruk: Yok

Cymric Karakteri ve Özellikleri

Üstün avcı özellikleri ile adından söz ettiren Cymric cinsi, fare ve haşere avcılığı için sık sık tercih ediliyor. Enerjik ve hareketli yapısı ile her zaman oradan oraya koşan Cymric, aynı zamanda kendine has sakin bir yapıya da sahiptir. Konuşmaktan keyif alan bu cins, çoğunlukla sahibine tatlı tatlı mırıldanması ile biliniyor. Sahibine sıkı sıkıya bağlanan Cymric, bu özelliği ile ne kadar sevecen olduğunu göstermektedir.

Çevresinde olup bitenlere karşı duyarlı bir kedi olmasından dolayı çok hareketliyken bir anda sakinleşen bu ırk, düşünceli yapısı ile her yaştan insanın rahatlıkla besleyebileceği bir kedi. Tam bir kucak delisi olmasından dolayı sahibine yapışık yaşayan Cymric, aynı zamanda gün içerisinde sahibinin peşinden dolaşmayı ve onun hareketlerini taklit etmeyi kendisine görev edinir. Dost canlısı sebebi ile yeni insanlar ile tanışmaktan büyük keyif alan Cymric, nazik yapısı gereği ilk tanıştığı insanlara kendisini sevdirir ve onları yakından tanımaya çalışır. Oyuncu yapısı haricinde zekası ile etrafını şaşırtan Cymric, at-getir gibi oyunlarda büyük başarı gösterir. Aynı zamanda eğitim seviyesi yüksek olduğu için gereke özen gösterilirse kısa süre içerisinde köpek gibi tasma ile gezdirilebilir.

Cymric Bakımı

Uzun tüyleri ile göz dolduran Cymric, diğer pek çok kedi türü gibi düzenli olarak taranma ihtiyacı duyar. Ölü tüylerinden kurtulması için gerekli olan taranma işlemi haftada birkaç kez yapılabilir. Bunun yanı sıra çok sık olmamak şartı ile ılık su ile banyo yaptırılabilir. Diğer kedi türlerine nazaran ağız ve diş sağlığı hastalıklarına daha yatkın olan Cymric’in ağız bakımların özellikle dikkat edilmelidir. Bu kedi ırkının dişleri her gün fırçalanmalı ve oyuncakları dezenfekte edilmelidir. Aynı zamanda çevresinin de temiz olmasına özen göstermeli ve evi muhakkak temiz tutup, etrafta çöp kutusu bulundurmamalısınız. Cymric’in bakımı için gerekli olan bir diğer aşama ise tırnaklarının düzenli olarak kesilmesidir. Fakat Cymric’in tırnakları kılcal damarlarına yakın olduğu için tırnak kesimini muhakkak veterinere yaptırmalısınız.

Cymric Vücut Yapısı

Cymric iri yapılı bir kedi türüdür. Yayık ve üçgenimsi kafa yapısı tatlı bir görünüm sunar. Upuzun tüylere sahip olan Cymric, genellikle desenlidir. Kulakları küçük ve kıvrıktır. Aynı zamanda uçlarında püsküller vardır. Burun ve ağız yapısı küçüktür. Bacak yapısı küçük olmasına rağmen kaslıdır. Omuz ve göğüsleri gelişmiştir. Uzun tüyleri olmayan kuyruk bölgesinde de devam eder ve boyun kısmında daha yoğun tüy bulunmaktadır.

Cymric Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Cymric cinsi sosyal bir kedi türüdür, bu sebeple özellikle çocuklu aileler için iyi bir seçim olacaktır. Oyuncu kişiliği sebebi ile sürekli olarak hareket halinde olan bu tür, evde size keyifli dakikalar yaşatacaktır. Eğer yavru kedi olarak alınırsa, diğer hayvanlarla ilişkisi oldukça güzel olur, fakat yetişkin bir Cymric cinsi kedi diğer hayvanlar ile biraz zor anlaşabilir. Kendisinin üstünlüğünü kabullenen kedi ve köpekler ile iyi anlaşabilir.

Cymric Eğitilebilir mi?

Bu cinsin eğitilebilirlik oranı oldukça yüksektir. Avcı olması sebebi ile insanlarla güzel ilişkileri bulunan Cymric, aynı zamanda at-getir oyunlarında son derece başarılıdır. Gerekli eğitim ile tasma ile bile gezdirilebilir.