Erkek Kuşlar Parlak Tüyle Değil Zekalarıyla Dişileri Etkiliyor

435
kus

Bilim insanlarının kuşlar üzerinde yaptıkları deneyler dişi kuşların erkeklerin görüntüsünden çok zekasından etkilendiğini ortaya koyuyor.

Erkek kuşların dişilere göre daha canlı tüylere sahip olduğu ve daha ‘nameli‘ öttüğü kabul ediliyor. Ancak araştırmacıların yayınladığı rapor, bu özelliklerden çok erkek kuşun bilişsel yeteneklerinin diğerlerini etkilediğini gösteriyor.

Bunun da evrim teorisinin savunucusu Charles Darwin‘in ‘eş seçimi zekanın gelişimine katkıda bulunabilir’ düşüncesiyle örtüştüğü ifade ediliyor.

Science dergisinde yayınlanan raporda, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi ve Hollanda’dan Leiden Üniversitesi’nden artaştırmacıların bulgularına yer verildi.

Yapılan deneyde muhabbet kuşu olarak bilinen 34 Avustralyalı papağan kulanıldı.

Deneyde dişi kuş, mühürlü bir tohum kutusuyla bir kafese konuldu ve eğitimli erkeğin mühürlü tohum kutusunu ‘akıllıca’ açmasını izledi.

Bu dişi kuş aynı anda ilk bakışta etkileneceği ancak kabı açamayan eğitimsiz kuşu da izledi.

Bunun sonunda dokuz dişi kuşun sekizinin çok açık bir şekilde fikrini değiştirerek kutuları açmayı başaran erkek kuşlarla zaman geçirdiği gözlemlendi.

Araştırma sonucunun Darwin’in bulgularına yakınlığına dikkat çekiliyor: “Birinin zekasını göstermesi daha fazla arkadaş edinmesine ve DNA’sını gelecek nesillere daha iyi yaymasına yardımcı olabilir.”

Ancak uzmanlar, bu konudaki çalışmaların hayvan dünyasında, özellikle çiftleşme rituelleri gibi karmaşık davranışların olduğu durumlarda net bir sonuca varmanın zorluğuna dikkat çekiyor.