Dünya Hayvan Sağlık Örgütü Açıkladı: Corona Virüsü Yayan Hayvanlar Belli Oldu!

247
son-dakika-haberi-dunya-hayvan-saglik-orgutu-acikladi-corona-virusu-yayan-hayvanlar-belli-oldu

Tüm dünyayı etkisi altında alan corona virüs salgını ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ederken bunlara bir yenisi daha eklendi. 

Dünya Hayvan Sağlık Örgütü OIE kırmızı ve beyaz et ürünlerinin kaynağı olan hayvanların corona virüsü yaydığının tespit edilmediğini ancak kedi, vizon, kaplan, rakun gibi türlerin koronavirüsü bulaştırdığını açıkladı. Video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan OIE Hazırlık ve Dayanıklılık Bölümü Başkanı Dr. Keith Hamilton’ın önemli açıklamaları corona virüsün hayvanlardaki seyrine yönelik olurken, dünya genelinde çeşitli laboratuvarlarda çıkan sonuçlar da paylaşıldı. İşte son dakika haberinin detayları!

Corona virüsü son dakika haberi… OIE Hazırlık ve Dayanıklılık Bölümü Başkanı Dr. Keith Hamilton önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırma sonuçlarını duyuran isim, araştırmalardan birinde “et ürünleri üreten” hayvanların corona virüse karşı risk altında olmadığını açıklarken bazı hayvanların ise risk grubu oluşturduğunu öne sürdü. Kümes hayvanlarının deneysel koşullarda Covid-19 bulaştırmadığına da dikkat çekildi. İşte son dakika haberinin detayları!

CORONA VİRÜSÜ BULAŞTIRAN VE BULAŞTIRMAYAN HAYVANLAR BELLİ OLDU!

OIE Hazırlık ve Dayanıklılık Bölümü Başkanı Dr. Keith Hamilton, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisine Akredite Basın Mensupları Birliğinin (ACANU) video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuştu. Corona virüsün hayvanlardaki seyrine yönelik araştırma sonuçları ise toplantıda paylaşıldı ve şaşırtan detaylar ortaya çıktı…

Hamilton, BM ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yakın iş birliği içinde olduklarını da vurguladı.

Covid-19’un hayvanlardaki seyrine yönelik araştırmalara değinen Hamilton, dünya genelinde çeşitli laboratuvarlardaki çıkan sonuçları paylaştı.

Hamilton, yapılan araştırmanın birinin “et ürünleri üreten” hayvanların Covid-19’a karşı risk altında olmadığını ortaya koyduğunu belirterek, “Sığırları enfekte etmeyi denediler, kümes hayvanlarını enfekte etmeye çalıştılar. Ancak bu hayvanlar, virüse karşı çok yüksek risk altında değiller ve buna domuzlar da dahil.” bilgisini paylaştı.

Kümes hayvanlarının da deneysel koşullarda dahi Covid-19’u bulaştırmadığına dikkati çeken Hamilton, “Bu nedenle gıda üreten hayvanların bu virüse gerçekten yatkın olduklarına veya herhangi bir risk oluşturduklarına dair hiçbir kanıt yok. Bu, et üreten hayvanların virüsü üretme veya yayma riski olmadığı anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

“COVİD-19 İNSANLARDAN VİZONLARA, VİZONLARDAN İNSANLARA BULAŞTI”

Hamilton, Covid-19’a karşı “hassas” hayvanların vizon ve rakun köpekleri gibi kürk üreten türler olduğunun altını çizerek, “Şu anda, vizon enfeksiyonları önemlidir çünkü insanlara kolayca enfekte olabilirler.” uyarısında bulundu.

Covid-19’un vizonlara bulaşabildiğini ve hızlı şekilde yayılabileceğini belirten Hamilton, “Vizon çiftliklerinde vizonun Covid-19’u kedi gibi diğer hayvanlara bulaştırdığı görünüyor ve muhtemelen vahşi hayvanların da enfekte olduğuna dair endişeler var.” diye konuştu.

Hamilton, virüsün önce insanlardan vizonlara sonra da vizonlardan insanlara bulaştığına dair kanıtlar bulunduğunu vurgulayarak Covid-19’un kedilerde ve kaplanlar arasında yayılmasına ilişkin vakalar da olduğunu kaydetti.

Covid-19’un kökeniyle ilgili soruya ise Hamilton, “Virüsün kökeni hakkında hala birçok bilgi boşluğu ve bazı riskler olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Kasım ortasında, Çin’in Henan ve Şandong eyaletlerinde, dondurulmuş sığır ve domuz etlerinin ambalajında Covid-19 tespit edildiği bildirilmişti.

PEK ÇOK ÜLKEDE VİZON VE KEDİLER İTLAF EDİLMİŞTİ

DSÖ‘den kasım başında yapılan açıklamada, başta Danimarka olmak üzere ABD, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsveç’in buralardaki çiftliklerde yetiştirilen vizonlarda Covid-19 tespit edildiği bilgisi paylaşılmıştı.

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da, mutasyona uğrayan Covid-19’un vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine 4 Kasım’da hükümet tarafından kürkleri için çiftliklerde yetiştirilen yaklaşık 17 milyon vizonun itlaf edilmesi kararı alındığı açıklanmıştı.

Yunanistan’da da bir çiftlikteki vizonlarda Covid-19 tespit edilmiş, 2 bin 500 vizonun telef edileceği açıklanmıştı.

Fransa’nın Eure-et-Loir bölgesindeki çiftlikte virüs nedeniyle 1000 vizon itlaf edilmişti.

Danimarka’da itlafına başlanan vizonların bulunduğu 7 vizon çiftliğindeki 33 kediye Covid-19 testi yapılmıştı. İki çiftlikteki kedilerin 12’sinde virüse rastlanmış ve bunlardan bazıları itlaf edilmişti.