Chinchilla Kedi Türü ve Genel Özellikleri

766
Chinchilla-Kedi-Irki

İran kedisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla beslenen kedi ırkları arasında yerini alır. Chinchilla kedisi de aslında İran kedisinin bir türüdür

Chinchilla kedisinin ismi, yine aynı isimli bir kemirgenden geliyor. Bu ismin verilmesinin nedeni ise tüylerinin rengi ve yumuşaklığının bu kemirgen hayvana benzemesidir. Chinchilla bazı kedi ırk kuruluşları tarafından ayrı bir cins olarak kabul edilirken bazıları tarafındansa ayrı bir cin olarak kabul edilmez. İnsan odaklı bir ırk olarak tanımlanan bu güzel kediler kelimenin tam manasıyla harika birer dostlardır.

Chinchilla Kedi Irkının Soyu

Chinchilla kedisi insanlar tarafından geliştirilen en eski kedi cinslerinden biridir. Bu cinsin macerası 1882 yılında Chinnie isimli bir kedi ile başlamıştır. Mavi renkli bir iran kedisi ile bilinmeyen bir kedinin çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen Chinnie gümüş bir tekir ile çiftleştirilmiş ve doğurduğu yavrulardan biri ilk chinchilla erkek kediyi dünyaya getirmiştir yani Chinnie’nin torununu. Böylece ileride oldukça popüler olacak Chinchilla kedi cinsi ortaya çıkmıştır.

Chinchilla Kedi Irkının Rengi

Bu kedi cinsiyle ilgili en ilginç özelliklerden biri de yavrularının çok koyu renk, hatta neredeyse siyah tüylerle dünyaya gelmesi ve tüylerinin renginin gün geçtikçe, büyüdükçe açılıyor oluşudur. Chinchilla kedi yavrularının büyüdükçe rengi açılırken, belli bir yetişkinliğe ulaştığında tüyleri beyaz hale gelir. Beyaz kürklerinin üzerinde gümüş ya da altın renginde parıltılı gölgeler vardır. Chinchilla kedilerinin en büyük özelliği ise bu eşsiz güzellikteki tüyleridir.

Chinchilla Kedilerinin Gözleri

Bu kedi cinsi her ne kadar İran kedisinin bir varyasyonu olarak görülse de, burunları İran kedisi kadar basık değildir. Gözleri de oldukça büyüktür. Göz renkleri ise mavi-yeşil ya da zümrüt yeşilidir ve daima siyah sürmelidir. Chinchilla kedilerinin gözleri için büyüleyici demek abartı olmaz, zira gözleri gerçekten inanılmaz güzelliktedir.

Chinchilla Kedilerinin Ömrü Ne Kadardır?

Orta büyüklükte bir cins olan chinchilla kedilerinin ortalama ömürleri 12 ile 15 yıl arasındadır. Genel olarak sağlıklı bir cins olduğu söylenebilir. Ancak aynı iran kedisi gibi bu cinsin de kalıtımsal polikistik böbrek hastalığına yatkınlığı vardır. Ayrıca göz kanallarında tıkınma ve tüy topakları gibi sorunlar görülebilme olasılığı da bulunur. Kedilerde en sık görülen kalp hastalıklarından biri olan kardiyomiyopati de bu ırkı etkiyebilen hastalıklardan biridir.

Chinchilla Kedi Irkının Karakteri

Chinchilla kedisinin karakteri tahmin edebileceğiniz gibi İran kedisinin karakterine çok benzer. Bu kediler çok sakin ve yumuşak huyludur. İnsan odaklıdırlar ve dolayısıyla sadıktırlar. İlgi görmeyi çok seven chinchilla kedileri diğer kedilerle çocuklarla gayet iyi anlaşırlar. Ancak bu cinsin sakin yapısı sakin ortamları sevmesine de nenden olur. Bu yüzden çok kalabalık ve gürültülü evlerde çok da mutlu yaşayabilmeleri pek de mümkün değildir. Bu güzel kediler çok zekidir. İran kedileri gibi çok hareketli olmasalar da oyun oynamayı ve avcılık yapmayı da severler. Elbette bunlar chinchilla kedisi karakteri ile ilgili genel bilgiler, her kedinin karakteri farklıdır ve bir chinchilla kedisi bu genel özelliklerden çok daha farklı bir karaktere de sahip olabilir.

Chinchilla Kedi Bakımı

Elbette her kediye özenle bakmak gerekir ancak chinchilla kedisi bakımı biraz daha fazla özenli olmayı gerektirebilir. Uzun tüyleri her gün en az 5 dakika taranmazsa yalanırken aşırı tüy yutma neticesinde bağırsaklarında tüy topakları oluşabilir. Bu nedenle chinchilla kedisini tarayarak tüy bakımı için değil sağlığı için de oldukça önemlidir. Kedinizi taramanın yanı sıra kedi malt macunu vermek de tüy topakları oluşma riskini önlemek adına etkili bir önlemdir. Gözlerinde akıntı olursa mutlaka silmek gerekir.