Can Dostlar Ebedi Mezarlığı açıldı

202
Can dostlar

TARSUS Belediyesi, hayvanseverlerin hayata veda eden sevimli dostlarını defnedebilmeleri için, Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan 12 dönümlük araziyi mezarlığa dönüştürdü.

Can Dostlar Ebedi Mezarlığı adıyla hizmet vermeye başlayan mezarlık ilk etapta 800 kapasiteli olarak belirlendi.

Türkiye’deki ilk Ekolojik Yuva olacak Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, köpek ve kedilerin rahat edeceği doğal ortama en yakın şekilde tasarlandı. Yaralı hayvanlar, ameliyattan çıkan hayvanlar ve yavruları, Ekolojik Yuva’da, güvenli, huzurlu bir ortamda barınacak. 20 adet ekolojik yuva sokakta yaşayan canlıların bakımının ardından 5199 sayılı kanuna göre doğaya bırakılmadan önce dinlenmelerine de katkı sağlayacak. Üzerine serilen bitki örtüsü ile yazın serin, kışın sıcak olacak olan yuvalar, canlıların da rehabilite olmasını sağlayacak.
Bu alanda yasak ırklılar dışında yardıma ihtiyacı olan sokak hayvanları, geçici bir süre tedavi ve rehabilitasyon için konuk edilecek. Yeni tesisin daimi sakinleri ise sokakta hayatını idame ettiremeyecek duruma gelen engelli, yaşlı ve hasta hayvanlar olacak.
30 dönümlük alan üzerindeki barınağı geri dönüşüm malzemelerinden tamamen yenileyen Tarsus Belediyesi yaşam alanları küçük olan yasak ırklı olarak bilinen pitbulları da 100 kapasiteli yeni yaşam alanlarına taşıdı.

Hayvanseverlerin hayata veda eden sevimli dostlarını defnedebilmeleri için, Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan 12 dönümlük arazi mezarlığa dönüştürüldü.

Can Dostlar Ebedi Mezarlığı adıyla hizmet vermeye başlayan mezarlık, ilk etapta 800 kapasiteli olarak belirlendi.

Önceki dönemlerde yapılan ancak ihmal edildiği için hayvanlar açısından ölüm kampına dönen geçici hayvan bakım evini geri dönüşüm malzemelerinden baştan sona yenileten Başkan Bozdoğan, merkezin patili dostlar için bambaşka bir ortam ve görüntüye kavuşturulmasını sağladı.

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu da yapılan hizmetten dolayı Başkan Bozdoğan’a teşekkür etti.
Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan göreve gelmesinden önce Hayvan Hakları Dernekleri ile yaptığı görüşmelerde ‘Boş Sözleşmeye imza atarak canlıların yanında olacağı‘ taahhüdünü vermişti. Başkan Bozdoğan göreve gelir gelmez gündemine aldığı ilk işlerden biri merkezin yenilenmesi olmuştu. Başkan Bozdoğan’ın talimatları ile Park ve Bahçeler Müdürlüğünden ayrılarak Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu. Müdürlük, bir yandan ameliyat, kısırlaştırma, koruma altına alma gibi rutin faaliyetlerine devam ediyor, bir yandan da merkezin yeniden düzenlemesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.