Bull Terrier Köpek Irkı ve Genel Özellikleri

891
Bull-Terrier-Kopek-Irki-ve-Genel-Ozellik

İngiliz Bull Terrier köpekler kendine özgü görünüşleriyle dikkat çekerler. Kafa yapıları ve üçgen şeklindeki bu köpek ırkının Bull Terrier ve Minyatür Bull Terrier olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır

Bir köpek sahiplenmeden önce, köpeğin karakteri, fiziksel özellikleri ve davranışlarını öğrenmeniz düzgün bir eğitim verebilmek için oldukça önemlidir. Aradığınız köpek türü fiziki olarak güçlü bir köpek ise İngiliz Bull Terrier köpekler tam da size göre.

Bull Terrier Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Bull Terrier köpeklerin vücudu kaslıdır ve oldukça güçlü köpeklerdir. Genel olarak renkleri beyazdır, fakat siyah, kızıl veya birden çok renge sahip Bull Terrier köpekler de bulunmaktadır. Bull Terrier köpeklerin tüyleri kısa ve düzdür. Bu nedenle Bull Terrier köpeklerin tüy bakımı da oldukça kolaydır. Oval biçimli kafa yapıları, göz yapıları ve kulaklarıyla diğer köpek türlerinden farklı bir yapıları bulunmaktadır. Dişi ve erkek Bull Terrier’ler arasında çok büyük farklar yoktur. Sadece erkek köpekler, dişilerden daha kaslıdır diyebiliriz.

Bull Terrier’in Karakteri

Bull Terrier köpekler iyi bir eğitimden geçerlerse oldukça sakin, dengeli ve insanlara karşı da dostça bir tavır sergileyebilirler. Sahiplerine karşı oldukça sevgi dolu ve bağlıdırlar. Bull Terrier köpekler cesurdurlar ve koruma içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Fakat bu saldırgan oldukları anlamına gelmez. Yeterince iyi eğitim görmemiş olan Bull Terrier köpekler yer yer tehlikeli olabildiklerinden bazı ülkelerden sokakta köpek tasması olmadan dolaştırmak yasaktır. Hatta köpek ağız tasması takmaları zorunludur. Ağızlığa yavaş yavaş alıştırılmaları gerekir. Köpeğinizin ağızlığı ceza olarak görmemeleri ve takınca da kendilerini rahat hissetmeleri gerekir. Bull Terrier köpeklerin insanlarla sosyalleşmesinde herhangi sorun yoktur. Ancak kuyruklarının veya kulaklarının çekilmesi onları kızdırabilir. Bu sebeple köpeklere karşı nasıl davranması gerektiğini bilmeyen çocuklarla vakit geçirirken gözetim altında olmasını öneririz.

bull terrier

Bull Terrier Köpeklerin Eğitimi Hakkında

Bull Terrier köpeklere iyi eğitim verilmesi oldukça önemlidir. Çünkü zaman zaman bu köpekler inatçı tavırlar sergileyebilirler. Yetişkinlik dönemlerinde uslu ve sakin kalmaları için kısırlaştırılmaları iyi fikir olabilir. Bu köpek ırkı sahiplerine oldukça bağlı olduğundan uzun süre evde yalnız kaldıklarında endişeye kapılabilirler. Köpeğinizin uzun süreli evde yalnız kalması gerekecekse başka bir köpek seçmeniz daha uygun olacaktır. Bull Terrier köpeklerin boyutları ve çeneleri bazı insanlar için vahşi, saldırgan bir köpek izlenimi yaratabilir. Görünüşlerinin aksine bu ırk köpekler sevecen, oyuncu ve sabırlı hayvanlardır. İyi bir eğitimden geçen Bull Terrier asla saldırganlık göstermez. Anca oyun oynarken fazla heyecanlanırsa, bilmeden can yakabilirler.

Bull Terrier Köpeklerin Diğer Köpeklerle İlişkisi

Başka köpeklerin yanında Bull Terrier köpekler beklenmedik ve istenmeyen davranışlar sergileyebilirler. Eğitim almadıkları takdirde çabuk heyecanlanabilir ve saldırgınlaşabilirler. Sahiplerine karşı fazla korumacı olmaları da diğer köpeklerle olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla bu köpek ırkı için eğitim önemini ne kadar anlatsak azdır.

Bull Terrier Köpeklerin Tüy Bakımı

İngiliz Bull Terrier köpeklerin tüy bakımı, tüylerinin kısa olmasından dolayı oldukça kolaydır. Fakat tüylerinin kısa olması kış aylarında üşümelerine sebebiyet verebilir. Dilerseniz köpek dışarı çıkarken köpek kıyafetleri giydirerek bu duruma çözüm yaratabilirsiniz. Bull Terrier köpekler hareketli ve enerjisi yüksek olan köpeklerdir. Bu neden mümkün olduğu kadar dışarıda zaman geçirmeleri oldukça önemlidir. İştahları da oldukça açıktır ve sadece gerekenden fazla köpek maması vermemenizi öneririz.