British Shorthair Kedi Irkı ve Özellikleri

581
British-Shorthair-Kedi-Irki-ve-Ozellikle

British Shorthair karakter açısından; çok uysal bir kedidir. İnsanlarla ve ev hayvanlarıyla iyi geçinir ve ortama uyum sağlayabilir.

Zeki bir kedi olan British Shorthair, yaramazlık yapmaz ve tek başına kaldığında da uslu olmaya devam eder. İlk bakışta tembel gibi görünse de aslında hareketli ve oyun oynamayı seven bir kedidir. Fakat diğer kedi cinslerinin aksine, öylesine koşturup etrafı dağıtmaz. Sahibiyle oyun oynar ve ona uyum sağlar.

British Shorthair karakter açısından; çok uysal bir kedidir. İnsanlarla ve ev hayvanlarıyla iyi geçinir ve ortama uyum sağlayabilir.

British Shorthair 

Kendisini temizler, bakımını yapar ve kendi kararlarını alarak kendi ayaklarının üzerinde durur. Ya bebekliğinden itibaren muntazam bakıma alıştırırsınız, ya da pes edebilirsiniz. Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Çocuklarla arası son derece iyidir çünkü sabırlı ve toleranslı bir kedidir. Nadiren saldırganlık ve tırmalama eğilimi gösterirler. Ev içi kedisi olmaya kolayca uyum sağlarlar ve sokağa fazla ilgi duymazlar. İlgi meraklısı değillerdir fakat oyun oynamak isterlerse, bunu sahiplerine gayet açık bir şekilde anlatabilirler. Kucakta oturmaktansa, sahiplerinin yakınında oturmayı tercih ederler. Irkın erkekleri dişilerinden daha iridirler ve diğer ırklarla kıyaslanınca dişilerle erkekleri boyları arasındaki fark daha belirgindir. Yetişkin bir erkek genellikle 5-10 kg. arasında olurken dişilerde bu 5-7 kg.’dır. Bu ırkın genel olarak ömrü 14-20 sene arasındadır.

british shorthair

British Shorthair 19. yüzyılın sonlarına doğru Harrison Weir adında bir kedi sever tarafından kedi gösterisinde sergilenerek tüm dünyaya tanıtılmıştır. Uzun bir süre boyunca da kedi şov dünyasının en popüler kedisi olan British Shorthair’in yıldızı uzun tüylü İran kedisiyle birlikte 2. Dünya Savaşı sıralarında sönmüştür. İngiltere’de bugün bu kediler Amerika’daki kardeşlerinin aksine renklerine göre ayrılırlar ve her renk ayrı bir ırk olarak kabul edilir.

Bu güzel kedi ırkına özel kedi mamaları üretilmekte ve ırkın sahipleri British Shorthair ırkına özel kedi mamalarını kullanarak bu kedi ırkının ihtiyacı olan vitamin ve beslenme yapısını sağlayarak sağlıklı bir besleme sağlarlar.

british shorthair

Bu ırka özel kedi mamalarının yanında British Shorthair kedi ırkının özellikleri göz önüne alındığında ihtiyacının giderebilecek benzer özelliklere sahip kedi mamalarıda tercih edilebilir.

Burada bu tercihi yaparken unutulmaması gereken birkaç nokta, basık çene yapısı, kalın deri ve kendine özgü cilt yapısı. Bunların göz önünde bulundurularak kedi maması tercih edilmeli!