Beyaz Kaplumbağa

715
Beyaz Kaplumbağa

Beyaz Kaplumbağa Çin kültüründe önemli bir yeri olan beyaz kaplumbağalar, kreme çalan pembe renkleri ve yumuşak dokularıyla dikkat çekiyor…

Bu Kaplumbağalar Neden Beyaz ?

Beyaz kaplumbağaları bu kadar özel yapan, onlara estetik ve ayrıcalık katan beyaz renkleridir. İnsanlar genellikle kahverengi ve yeşil tonlarda kaplumbağalar görmeye alışkındır.

Beyaz kaplumbağaların rengi temel olarak iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birinci grup renk pigmentlerinin eksikliği sonucu beyaz renk alanlardır. İkinci grup ise renk pigmentlerine sahip olmasına rağmen, belirli bir enzim eksikliği sonucunda beyaz renk alan kaplumbağalar.

Bu durumlar kaplumbağaların alışıla geldik renkleri yerine beyaz kalmalarına neden olmaktadır. Beyaz kaplumbağaların hepsi albino değildir, kalıtsal olarak bazı çekinik genlerin bu duruma sebep olduğu düşünülmektedir.

Beyaz kaplumbağaları nerede görebiliriz?

Spesifik olarak beyaz kaplumbağaları görebileceğimiz belli bir nokta bulunmamaktadır. Daha önce de yazımızda belirttiğimiz gibi, kaplumbağaların beyaz olmalarının nedeninin pigment veya enzim eksikliği olduğunu biliyoruz. Bu durum, dünyanın herhangi bir yerindeki bir kaplumbağada görülebilir.

yüzen beyaz kaplumbağa

Buna rağmen, bu türün örneklerini sergileyen çeşitli mekanlar vardır. Bu durum dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlara, nadir görülebilen beyaz kaplumbağaları görebilme şansı sunmaktadır. Bu bölgelerden bazıları Townsville (Avustralya) ve Çin’deki akvaryumlardır.

Ayrıca Akdeniz, Brezilya ve Türkiye’de de beyaz kaplumbağalar gözlemlenmiştir. Beyaz kaplumbağaların doğal çevrelerindeki davranış biçimleri hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu durumun en büyük sebebi ise, beyaz kaplumbağalar için kontrollü bir çevre yaratmanın zorluğudur.