Balon Balığı Nedir, Yenir Mi, Zehirli Mi? Balon Balığı Evde Beslenir Mi?

442
balon baligi

Bilimsel adı Lagocephalus sceleratus olan balon balığı son derece zehirli bir balık. Ülkemizde de görülen balon balığı, kemikli olması nedeniyle kirpi balığı olarak da adlandırılıyor.

Balon balığı kendini tehlike altında hissettiği zaman şişiyor ve balon görünümünü alıyor. Son dönemde Akdeniz, Ege ve Marmara’da sık rastlanılan balon balığı eti yenir mi? Balon balığı neden tehlikeli? Balon balığı evde beslenir mi? İşte balon balığı hakkında bazı bilgiler.

Balon Balığı, ılıman denizlerde yaşayan kemikli bir balık türü. Ülkemizde de sıklıkla görülen balon balığı Akdeniz, Ege ve Marmara’da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar. Dipte yatarak başının üstündeki gözleri ile küçük canlıları veya balıkları görüp avlar.

Nisan-mayıs aylarında kışladıkları derin sulardan sahillere, bazen de acı su bölgelerine sokulup temmuz–eylül arasında üreme yapar.

Balon balıkları 10 bin ila 20 bin arasında yumurta bırakırlar ve yavruları önce planktonlarla daha sonra omurgasızlarla beslenir.

Balon balığı zehirli mi?

Balon balığı zehirli mi?

Balon balığının eti oldukça zehirlidir. Bu nedenle kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. İşgalci bir tür olan balon balığı yerli balık türlerini de tehdit ediyor. Balon balığı zehirlenmesinde felç ve kalp durması gibi durumlar ortaya çıkıyor.

Balon balığı zehrinin 2 miligramlık dozu 50 kilo ağırlığında bir insanı rahatlıkla öldürebiliyor.

Balon balıklarının yayılmasıyla yapılan bilimsel araştırmalar balon balıklarının tetrodotoksin (TTX) adı verilen bir nörotoksin içerdiğini göstermiştir. TTX güçlü denizel kaynaklı organik zehirdir. Balon balıklarının riskleri nedeniyle ülkemizde 2 türünün Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus karaya çıkarılması ve satılması yasaklanmıştır.

Ancak bazı türleri evcil hayvan olarak pet shop’larda bulunabiliyor.

Balon balığı evde beslenir mi?

Balon balığı evde beslenir mi?

Balon balıklarının bazı türleri akvaryum balığı olarak yetiştiriliyor. Balon balığının Green spotted puffer türü en yaygın akvaryum balığıdır. Ancak bu balık evde beslenecekse akvaryumdaki suya dikkat etmek gerekiyor. Evcil balon balıklarının hem tatlı hem de tuzlu suda yaşayan cinsleri var. Bu nedenle sahiplenmeden önce balığınız hakkında yeterli bilgi sahibi olmalısınız.

Balon balığını besleyeceğiniz akvaryumda farklı türde başka balıklar olmamasına özen göstermelisiniz. Bazı türleri diğer balıkları yeme eğilimi gösterebiliyor.