Armadillo

296
Armadillo

Armadillo latincesi Dasypodidae olarak tanımlanıyor olduğu gibi İspanyolca olarak “küçük zırhlı” anlamını taşır. Sahip oldukları bütünleşik zırhları en büyük özellikleridir. Kaplumbağayla kendilerini koruma noktasında benzerlik gösterirler.

Boyutları küçük bir köpek kadar olmakla beraber sahip oldukları pençeler oldukça güçlüdür. Sahip oldukları zırh olarak tanımlanan vücutlarının üst kısmı hareketlerini kısıtlamaz. Hem sert hem de esnek olmasıyla bilinir. Kemikli kabukla örtülü olan vücutlarının üst kısmı, yüksek derecede koruyucu özelliğe sahiptirler. Kabuk, başın üzerinde bir ve sırtın üzerindeyse iki farklı parça olacak şekilde toplamda üç kısma ayrılmıştır. Sırttaki iki parça eğilip bükülebilir özellikte olması sayesinde, hareketli kuşaklardan yapılmış olan ara kısımla bağlantıya sahiptir. “Armadillo nedir?” hakkında genel tanım bu şekilde yapılır.

Sahip oldukları özel kabuklarının yapısı son derece detaylıdır. Her armadilloda bulunan sert koruyucu kısım sayesinde hem rahatlıkla hareket ederler hem de bir o kadar da kolay şekilde bükülebilirler. Armadillo tarihçesi milyonlarca yıl öncesine dayanıyor olmakla beraber, dünya üzerinde yaşam bölgeleri aynı kalmıştır.

Armadillo ve Özellikleri

Armadillo özellikleri bakımından hem görünüş itibariyle hem de özel yapısı itibariyle diğer canlılardan kolaylıkla ayırt edilebilir. Armadillo,  tüm özelliklerini kolaylıkla kullanabilir yapıda olduğundan dolayı yüksek derecede fark yaratan yapısını her zaman ön planda tutar.

Düşmanlarından korunabilmek için genel itibariyle yaşam alanı olarak ormanlık bölgelerde bulunan sık bitki örtüsünü tercih ederler. Bazı durumlarda düşmanlarını korkutup kaçırmak için saklandığı bölgeden zıplayarak çıkabilecek yapıdadır. En belirgin korunma özelliği yuvarlanarak top gibi şekil almasıdır. Zırh görünümüne sahip olan son derece sert kabuğunun içerisine saklanmasıyla beraber gelebilecek en yüksek darbelere karşı kendini koruyucu özelliğe sahiptir.

Hantal görünüme sahip olan armadillolarda en gelişmiş özellikler arasında yüzme yetenekleri söylenebilir. Yoğun olarak hava yutabiliyor olmaları sayesinde suyun üzerinde kalabilme özelliğini gösterirler.

Uzunlukları ortalama olarak 75 cm olarak belirlenmiştir.

Armadillolar koku alma duyuları gelişmiş canlılardır. Hem beslenme için hem de aynı zamanda düşmanlarından korunma amacıyla koku alma özelliklerini kullanırlar.

Armadillo Türleri

Yaşadıkları bölgeler birbirinden değişken özellikteki coğrafi yapıda olmalarıyla beraber armadillo türleri, hem dış görünüm hem de fiziksel özellikleri bakımından birbirlerinden birkaç küçük değişiklikle ayrılabilir yapıda olan canlılardır. Özellikle farklı türler arasında görünüm değişkenliği belirgindir. Armadillo türleri aşağıdaki şekilde sıralanır:

  • Dokuz Kemerli Armadillo
  • Pembe Armadillo
  • Dev Tatu
  • Büyük Peri Armadillo
  • Andean Hairy Armadillo
armadillo türleri

Armadillolarda Avlanma ve Beslenme

Armadillo, genel olarak orman içerisinde yaşamayı sever. Armadillolarda beslenme temelini oluşturan yiyecekler, böcekler olarak bilinir. Karınca yemeyi de çok seviyor olmalarıyla beraber, yiyecek bulmak için güçlü pençeleriyle toprağı kazarlar. Güçlü duyu alma mekanizmaları armadillolarda avlanma için benzersiz bir silah olarak kullanılır. Farklı noktalarda yer alana böcekleri kolaylıkla tespit edebildikleri gibi aynı zamanda yakalayabilirler. Yeni doğmuş armadillolarda da aynı şekilde beslenme temeli böceklerden oluşur. Karınca, larva ve kabuksuz böcekler tercih edilir.

Armadillolarda Üreme ve Çiftleşme

Her canlıda olduğu gibi armadillo için de neslin devam ettirilebilmesini sağlama amacıyla üreme gerçekleşir. Armadillolarda üreme, erkek armadillonun dişi armadilloya yakınlaşmasıyla görülür. Eğer dişi çiftleşmek için hazırsa, armadillolarda çiftleşme gerçekleşir. Tek yumurta veriyor olmalarıyla beraber tek seferde 4 yavru doğar.

Armadillo Ömrü

Armadillo ömrü ortalama olarak 12-15 yıl süresi boyunca aktif olarak devam eder.

Armadillolar Hakkında İlginç Bilgiler

Armadillolar hakkında ilginç bilgiler, armadilloların daha yakından tanınmasında önem taşır.

En ilginç özellikleri, dişlerinin mine yapısı olmaması ve yumuşak dokuya sahip olmasıdır.

İnsanlar dışınca cüzzam hastalığına yakalanan birkaç canlı türü arasında bulunurlar.

Armadilloya ateş eden bir kişinin mermisi armadillonun sert zırhından sekerek yüzüne gelmiş olay sonucu bireyde yaralanma yaşanmışken, armadillo zarar görmemiştir.