Araştırma: Kaya Gibi Sağlam 2 Santimetrelik Böcek Uçaklara İlham Olabilir

244
Bocek

Kaya gibi sağlam, kendinden 40 bin kat ağırlıktaki darbelere dayanıklı… ‘Demirkaplı’ olarak bilenen ve Kuzey Amerika’da bulunan bir böcek türü mercek altına alındı.

Latince adı ‘Phloeodes Diabolicus‘ olan böceğin üzerinden araç geçse bile nasıl paramparça olmadığını araştıran uzmanlar, hayvanın ‘elytra‘ denilen dış kabuğunda dayanıklılık özelliğini oluşturan bir mekanizma tespit etti.

Yaklaşık 2 santimetrelik böceğin yapısının mühendislik alanında, uçak gibi araçların üretimine ilham vermesi bekleniyor. Küçük kara bir kaya parçasını andıran böceğin zamanla kaybettiği uçma yetisinin yerine demir kadar sağlam kanatlar geliştirdiğine inanılıyor.

İnsanların bulduğu metodlardan çok daha sağlam

Saldırı karşısında, dış görünümünün de rahatlığıyla ölü taklidi yapabilen phloeodes diabolicustaki yapboz benzeri içe içe geçmiş mekanizma sadece sağlamlığı değil, hayvanın esnek bir şekilde manevra yapmasına da olanak tanıyor. Dış kabuk, böylelikle dışarıdan gelebilecek darbelere karşı böceğin iç organlarını da korumuş oluyor.

İleri görüntüleme teknolojisyle mercek altına alınan canlı yapının, plastik ve metal gibi farklı malzemelerle 3-boyutlu kopyaları üzerinde çalışıldı. Araştırma sonucunda, böcekteki bağlantı ve eklem modelin geleneksel yöntemlerden çok daha sağlam olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, ‘böcekleri hafife almayın‘ diyor.

ABD’de yürütülen 8 milyon dolarlık proje Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından finanse ediliyor.