Alman Kurdu Genel Özellikleri

547
Alman-Kurdu

Alman kurdu güvenilir, sadık ve güzel bir köpek üretmek için yapılan ırk çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve geliştirilmesi 30 yıldan fazla zaman alan bir köpek ırkıdır.

Sonrasında köpeğin gelişimini tamamlaması ile Almanya’da polis kuvvetleri ve ordunun bir parçası haline gelmiştir. Son derece zorlu şartlara olan dayanıklılığı ile bilinen Alman kurdu köpekler güçlü, zeki ve eğitilebilir yapısı ile kısa sürede dünyanın en popüler köpekleri arasına girmiştir.

Alman Kurdunun Özellikleri

Son derece sadık ve akıllı kişiliği ile Alman kurdu günümüzde hem aileler için hem de istihbarat köpeği için ideal özellikleri taşımaktadır. Yabancı kişilere karşı oldukça temkinli davranması onu her daim iyi bir bekçi köpeği yapmaktadır. Ayrıca tehlike anında sahibine haber veren mutlu köpekler olarak da bilinmektedirler. Alman kurdu doğru bir eğitim ile mükemmel hünerler sergileyebilen enden türler arasındadır.

Alman Kurdu Kişiliği

Alman kurdu daha çok kendi başına olması ile bilinmektedir. Her ne kadar vahşi bir görünüme sahip olsa da saldırgan bir tür değildir. Arkadaşlık konusunda oldukça seçici davranan yapısı her daim dikkatli olmasına olanak sağlamaktadır. Fakat bir kişiye bir kez bağlandığı zaman asla bırakmadığı bir gerçektir. Alman kurdunun kişiliği son derece sadık olduğunu göstermektedir. Ailesine karşı her daim koruyucu ve kollayıcı olması ile mükemmel bir bekçi köpeği olabilmektedir.

Zeki ve akıllı kişiliği Alman kurdunun son derece eğitilebilir olduğunu gösterir. Bu konuda bir çok hünerleri ile nam salmış bu sevimli köpekler sağır bir kişiyi uyandırmak, kapı zili çalmak hatta yaklaşan tehlikelere karşı önlem almaya kadar saymakla bitmeyecek türdendir. Ancak bu türünde en olumsuz kişiliği asla yalnız kalmak istememesidir. Uzun süre yalnız bırakılması durumunda agresif hareketler gösterebilmektedirler. Eğer Alman kurdunu görmezden gelir ve onunla ilgilenmezseniz havlayarak tepki verebilir.

Alman Kurdu Sağlık Durumu

Alman Çoban köpeği olarak da adlandırılan bu köpekler düzenli beslenme ve uygun çevre koşullarının sağlanması durumda oldukça uzun süre hayatta kalabilmektedir. Her daim kaliteli köpek maması ve uygun beslenme programı ile ortalama yaşam süresi 9 ile 13 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Diğer pek çok köpek cinsinde olduğu gibi Alman Çoban köpeğinde de bazı kalıtsal hastalıklar görülebilmektedir.

Köpeğinizin her daim sağlıklı bir hayat sürmesi için kişisel bakım uygulamalarını ihmal etmeyiniz. Ayrıca beslenme, rutin egzersiz, temizlik ve veteriner muayenesi oldukça önemlidir. Vücut direncinin her daim yüksek kalması bağışıklık sisteminin korunması için Alman kurdu köpeğinize aşı uygulamaları yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Alman Kurdu Bakımı

Diğer köpek türlerinde olduğu gibi Aman kurdu için de düzenli bakım uygulamaları gerekmektedir. Haftada 1 yada 2 kez ölü tüylerden ve derinden kurtulması için köpek tarağı ile taranmalıdır. Beraberinde enerjisi yüksek olan bu tür düzenli egzersizler ile yürüyüş ve koşu etkinliklerine dahil edilmelidir. Böylece formda ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Buna ek olarak tüm beslenme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmanız gerekmektedir. Alman kurdu yaşamı boyunca kaliteli köpek maması ve diyete uygun beslenme gerçekleştirilmelidir.

Alman Kurdu Görünümü

Alman kurdu sürekli sert iklimlerde yaşamış olmasından dolayı orta uzunluğa sahip çift katlı tüy yapısı ile çevrelenmiştir. Tüy yapısı yağmur ve karar karşı bir hayli dayanıklı hayvanlardır. Kimisi uzun tüy yapısı ile dünyaya gelmektedir. Ancak ideal bir Alman kurdu orta uzunlukta tüylere sahiptir. Genellikle siyah renginde görülse de siyah-krem, siyah-kırmızı, siyah-gümüş, mavi, gri ve beyaz tonlarında da olabilmektedir. Erkek Alman kurdu 60 ile 65 cm iken dişler 55 ile 60 cm arasında değişiklik göstermektedir. İri ve güçlü cüssesi ile de dikkat çekmekte olan Alman kurdunun vücut ağırlığı, erkeklerde 40 kg’a kadar ulaşabilirken dişilerde 30 kg civarındadır.

Alman Kurdunun Çocuklarla ve Diğer Evcil Hayvanlarla İletişimi

İyi eğitimli Alman kurdu, özellikle yavru olanları çocuklar ile mükemmel vakit geçirebilmektedir. İçgüdüsel olarak çocukları aşırı sevdiği ve her daim tehlikelere karşı koruduğu bilinmektedir. Her ne kadar çocukları seviyor olsa da iri cüssesinden dolayı küçük çocukları istemeden incitebilmektedir. Genellikle bu hareketi yanlışlıkla çarpmadan kaynaklı olmaktadır. Oldukça sevecen kişiliği ile Alman kurdu çocuklu aileler için mükemmel bir seçim olacaktır.

Alman kurdu yavruluktan itibaren diğer evcil hayvanlar ile tanıştırılması durumunda iyi bir arkadaş olabilmektedir. Ancak daha küçük hayvanlar ile sıklıkla uğraştığı bilinmektedir. Genellikle Alman kurdu sahiplenen kişiler bir süre profesyonel eğiticiler tarafından destek almalıdır. Ayrıca iyi eğitilmemiş bir Alman kurdu çevresine zarar verebilir. Genellikle de bahçeli ortamlarda beslenmesi tavsiye edilir.