6 Bacaklı Kuzuyu Görenler Şaşkına Döndü!

393
kuzu

Denizli’de 6 bacaklı olarak dünyaya gelen erkek kuzu görenlerin ilgi odağı oldu.

Tavas ilçesine 38 kilometre mesafedeki Derinkuyu Mahallesi‘nde çobanlık yapan Mehmet Ayrancı’nın sürüsündeki kuzulardan biri geçen hafta altı bacaklı olarak doğdu.

Kuzu, ilk önce şaşkınlık yaratırken, daha sonra mahallelinin adeta sevgilisi haline geldi.

Alışılmışın dışında arka bacaklarının arasında ve diğerlerine göre kısa birbirine bitişik iki bacağı daha olan kuzu görenleri şaşırttı.

Bacaklardan ikisinin birbirine bitişik olması nedeniyle kuzunun yürümekte güçlük çektiği görüldü.

Çoban Mehmet Ayrancı, yörede ilk defa böyle bir kuzunun doğduğunu görünce çok şaşırdıklarını belirtip, “Kader adını verdiğimiz kuzuyu şimdilik ahırda ayrı bir bölümde tutuyoruz. 25 yıllık çobanım, ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. Kuzunun annesini veteriner hekim kontrol ettiğinde üçüz kuzu doğacak demişti. Doğumu kendim yaptırdım ve zorlu oldu. İki kuzu doğduğunu görünce de aslında panikledim. Kuzumun 6 bacağının olduğunu 2 saat sonra fark ettik. Komşularımın ve çocukların ilgisi büyük. İnşallah yaşar” dedi.

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet Atmacaoğlu, “Bu tür çok organlı doğumları biz veteriner hekimler olarak kusurlu olarak tabir ediyoruz. Aslında bu durum gen bozukluğunun sebebidir” dedi.