300 Bin Yıllık Eksiksiz Fil İskeleti

568
fil iskeleti

Almanya’da, Avrasya düz dişli file ait 300 bin yıllık eksiksiz fil iskeleti bulundu. 3.2 metre omuz yüksekliği olan fil, 6.8 ton ağırlığındaydı

300 Bin Yıllık Eksiksiz Fil İskeleti Almanya‘da Homo heidelbergensis türüne ait kalıntıların olduğu bölgede 300 bin yıllık eksiksiz bir fil iskeleti ortaya çıkarıldı. Geçtiğimiz yıllarda, eski açık hava linyit madeninin çevresinde yer alan Paleolitik alanlarda en az 10 tane fil kalıntısı bulundu. Şimdi ise arkeologlar, Avrasya düz dişli file (Palaeoloxodon antiquus) ait adeta bütün halde iskeleti ortaya çıkardı.

300 Bin Yıllık Eksiksiz Fil İskeleti Dişleri 2.3 Metre

Hayvan, o zamanki göl kıyısının batısında ölmüştü. Aşağı Saksonya Bilim Bakanı, “Eski Schöningen açık hava madeni iklim değişimini gösteren ilk arşiv sayılır” dedi. Fil iskeleti 300 bin yıllık göl kıyısında suya doygun hale gelmiş tortu tabakasında yatıyordu. Schöningen’deki kazının yöneticisi olan Jordi Serangeli “Hem 2.3 metre uzunluğundaki dişleri, bütün haldeki alt çeneyi, çok sayıda omurları ve kaburgaları, hem de üç bacağa ait büyük kemikleri ve hatta beş hassas hyoid (dil) kemiğini bulduk” ifadesini kullandı. Arkeozoolog Ivo Verheijen’in açıklamasına göre fil, yıpranmış dişleri olan yetişkin bir dişiydi. Hayvanın omuz yüksekliği yaklaşık 3.2 metreydi ve yaklaşık 6.8 ton ağırlığındaydı. Dolayısı ile günümüz Afrika fillerinden daha büyüktü. Filin insan avı sonucunda değil, yaşlılıktan öldüğü sanılıyor.