Röfleli Kedi: Laperm

457
Röfleli Kedi: Laperm

İlk olarak 1980’li yıllarda Kuzey Amerika’da çiftçilerin keşfettiği Laperm, bir çift tekir kedinin altı yavrusundan bir tanesi olarak dünyaya gelmiştir.

Kıvırcık bir kedi türü olan Laperm, ilk keşfedildiğinde tamamen tüysüzdü. Kısa süre içerisinde tüm dünya çapında büyük bir kitleye kendisini sevdiren Laperm, pek çok kedi yarışmasında şampiyon olmuştur. Kabarık ve kıvırcık tüy yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakan Laperm, dost canlısı yapısı ile evinizin vazgeçilmez üyesi olmak için bekliyor. Sıcakkanlılığı ile yalnızca insanların değil, aynı zamanda evcil hayvanlarında uyum içerisinde geçinebileceği Laperm, aynı zamanda eğlenceli kişiliği ile ailenizin maskotu olacak!

Laperm Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: Kuzey Amerika
  • Karakteri: Oyuncu, Dost Canlısı, Sıcakkanlı
  • Tüy Rengi: Krem, Leylak, Sarı, Kahverengi
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Kıvırcık, Kabarık
  • Kuyruk: Normal

Laperm Karakteri ve Özellikleri

Sevgi dolu olması ile bilinen Laperm, sahip olduğu ailesi ile güçlü başlar kurmayı seven bir kedidir. Sahibine sıkı sıkıya bağlıdır ve onsuz bir hayat düşünemez. Meraklı kişiliği ile sürekli oyunlar oynamak ister ve bu oyunlarda sahibi ile vakit geçirmekten büyük keyif alır. Çevresinde olan her şeye dahil olmak isteyen Laperm, ev içerisinde odak noktası olmayı sever. Her zaman ilgi ister ve eğer yavru kedi olarak sahiplenilirse kendisini evin bir ferdi olarak görerek büyür. Eğlenceli bir kedi olan Laperm’i yavru kedi halinden beri beslenmiş olan besleyiciler onu kuklaya benzeyen kedi olarak nitelendirmektedir. Yalnız kalmaktan asla hoşlanmayan Laperm, yoğun iş temposu ile yaşayan insanların uzak durması gereken bir kedi türüdür.

Bunun sebebi zaten sahiplerine son derece bağlı olması ve yalnız kaldığı dakika terk edildiğini düşünerek depresyona girmesidir. Laperm’i yavru kedi halinden itibaren diğer evcil hayvanlarla bir arada tutarak sosyal yetiştirirseniz, ileriki zamanlarda evde yalnız bırakmak zorunda kalacağınızda yanına bir evcil hayvan edinebilirsiniz. Dost canlısı yapısı nedeniyle diğer hayvanlarla iletişimi yüksektir. Fazla konuşkan bir kedi olmayan Laperm, daha farklı yolları deneyerek sahibi ile etkileşim kurmaya çalışır. Bu bazen sahibinin gözünün içine bakması, bazen de gelip kucağına devrilmesidir. Laperm cinsinin özellikleri arasında doğa sevgisi açık ara farkla ön plana çıkmaktadır. Çevreyi çok seven Laperm’i eğer bahçeli bir eviniz varsa kontrollü bir şekilde gezdirebilirsiniz. Bu onun çok hoşuna gidecektir. Yavru kedi halinden itibaren tasma eğitimi verirseniz, ileride rahatlıkla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Laperm Bakımı

Laperm cinsi kıvırcık ve kabarık tüylere sahip olmasına rağmen neredeyse hiç tüy dökmez. Bu sebeple çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Laperm’i haftada birkaç kere tarayarak tüylerinin parlaklığını giderebilirsiniz. Bunun dışında Laperm’in mama yiyip, su içtiği kapların hijyenine dikkat ederseniz, bakımlarını tamamlamış olursunuz.

Laperm Vücut Yapısı

Kıvırcık tüyleri ile oldukça dikkat çekici bir kedi cinsi olan Laperm, adeta koyunu anımsatmaktadır. Orta boyutlu bir kedi olan Laperm’in vücut uzuvları orantılıdır ve kaslıdır. Vücuduna göre kuyruğu daha kabarıktır. Boyun bölgesinde röfleyi andıran bir görünüm bulunur. Standart bir rengi bulunmayan Laperm, pek çok renk ve desende görülebilir.

Laperm Çocuklar ve Hayvanlarla İlişkisi

Laperm çocuklu aileler için mükemmel bir tercihtir. Dost canlısı yapısı ile kendisine her zaman yeni oyun arkadaşları arar ve çocuklar Laperm için harikadır. Ailesine düşkün bir kedi olduğu için çocuğunuz ile beraber büyüyebilir ve ona göz kulak olabilir. Laperm çocuklarla olduğu kadar diğer hayvanlarla da uyum içerisindedir. Eğer Laperm’i evde yalnız bırakmak isterseniz, yanına evcil hayvan alabilirsiniz. Yavru kedi olarak alınan Laperm’i muhakkak sosyal bir kedi olarak yetiştirmelisiniz.

Laperm Sağlık Durumu

Sağlıklı bir kedi cinsi olarak bilinen Laperm, muhakkak kaliteli mamalar tüketmelidir. Bu ırkın en bilinen kalıtsal hastalığı piruvat kinaz adlı rahatsızlıktır. Laperm sahiplenmeden önce mutlaka bir DNA testi yaptırmalısınız. Eğer gereken önem gösterilirse Laperm 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Laperm Eğitilebilir mi?

Laperm ailesine düşkün bir kedi olduğu için genellikle söz dinlemeyi tercih eder. Zeki ve meraklı bir kedi olduğu için eğitilebilirliği yüksektir, fakat eğitime yavru kedi bir Laperm ile başlarsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Doğa ile iç içe olmayı seven Laperm’i yavru halindeyken tasmaya alıştırarak dışarıda gezdirebilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir eğitime ihtiyaç duymaz.