Köpeğiniz Kaçtığında Ya Da Kaybolduğunda Ne Yapmalısınız?

206
kopek

Köpek sahiplerinin başına gelebilecek en üzücü durum, köpeğinin kaçması ya da kaybolmasıdır.

Bu gibi durumlarda telaştan ne yapacağınızı net olarak kestiremiyor olabilirsiniz. Ancak izlemeniz gereken yolları bilmek, köpeğinizi bulmanızda büyük fayda sağlayacaktır. İşte köpeğiniz kaybolduğun da izlemeniz gereken yöntemler…

1- YAKIN BÖLGELERİ ARAMAYA BAŞLAYIN 

1- YAKIN BÖLGELERİ ARAMAYA BAŞLAYIN

Köpeğiniz kaybolduysa önce kendi evinizi ve bahçenizi aramalı; bodrum katı, garaj, hatta havalandırma delikleri ve büyük boruları dahi araştırmalısınız. Küçük boyuttaki köpekler yaralandıkları ya da korktukları zaman saklanmaya çok müsait olduğundan, sığabilecekleri tüm saklanma mekanlarını kontrol etmelisiniz. Tüm bunların yanında; köpeğinizin fotoğrafını komşulara, mahalleliye ve civardaki esnafa göstermeyi de ihmal etmemelisiniz

2- İSMİNİ SÖYLEYEREK ARAYIN

Arama esnasında mutlaka ismini bağırarak dolaşmalısınız ve tehlikeli olabilecek çukur, inşaat alanları ve kuyu gibi yerleri kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

3- VETERİNER VE HAYVAN HASTANELERİNİ ARAYIN 

3- VETERİNER VE HAYVAN HASTANELERİNİ ARAYIN

Köpeğiniz şayet yaralanmışsa bir hayvansever tarafından veterinere veya hayvan hastanesine götürülmüş olabilir. Civardaki veteriner / hayvan hastanelerini arayarak patili dostunuzun tanımına uyan bir köpeğin yakın zamanda getirilip getirilmediğini kontrol etmeniz oldukça yerinde olacaktır.

4- ÜZERİNDE ÇİP VARSA…

Köpeğinizin çipi mevcut ise ve bu çipteki bilgiler güncel değilse, hemen çipin bilgilerini giren kişiyle irtibata geçmeli ve onu durumdan haberdar ederek güncel adresinizi ve bilgilerinizi bu kişiye bildirmelisiniz.

5- SOSYAL MEDYADAN DESTEK ALIN 

5- SOSYAL MEDYADAN DESTEK ALIN

Sosyal medya ile çok kişiye ulaşabileceğinizi göz ardı etmemeli ve mutlaka sosyal medyada köpeğinizin kaybolduğunu paylaşarak, ilgili sitelerden yardım isteyiniz. Kaybolan köpeğinizin fotoğrafını, hangi civarda kaybolduğunu, hangi ad ile seslendiğinizde tepki verdiği ve irtibat numaranızı içeren bir sosyal medya iletisi yazarak kendi hesaplarınızda paylaşmalı ve diğer hayvansever sayfalarına bu ilanınızı paylaşmalarını rica etmelisiniz.

6- EVİNİZİN DIŞINA EŞYA BIRAKIN

Köpeklerin yön duygusu çok güçlüdür ve kaybolan bir köpek tekrar evinin yolunu bulabilir. Bu alternatifi de göz önünde bulundurarak, evin dışına onun ve sizin kokunuzun sindiği eşyalar bırakabilir ve köpeğinize yardımcı olabilirsiniz.

7- HAYVAN KURTARMA EKİPLERİNDEN YARDIM ALIN 

7- HAYVAN KURTARMA EKİPLERİNDEN YARDIM ALIN

Veterinerinizden ve sosyal medyadan çevredeki hayvan kurtarma ekipleri ve dernekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu ekip ve derneklere danışarak onların deneyimlerinden yararlanabilir; hayvan davranışları hakkında bilgi alarak kayıp olan köpeğinizin nereye gitmiş olabileceği ve nereye saklanmış olabileceği konusunda ipuçları alabilirsiniz.

8- ÖDÜL YÖNTEMİ

8- ÖDÜL YÖNTEMİ

Aramalarınızın üzerinden zaman geçtiyse ve bir sonuç alamadıysanız, köpeğinizi bulana ödül vereceğinizi söyleyebilirsiniz. Hatta en başından bastırdığınız el ilanlarında bunu da belirtirseniz daha etkili olabilir. Ancak bu nokta da dikkatli olmakta fayda var. Her köpeğinizi buldum diyene güvenmemelisiniz, iyice araştırıp ona göre hareket etmelisiniz.