Adeta Tavşan: Cornish Rex

451
Adeta Tavşan: Cornish Rex

1950’li yıllarda İngiltere’deki çeşitli karnavallarda ortaya çıkan Cornish Rex, bilinen en seyrek kedi türleri arasında yerini almaktadır.

Kulakları adeta tavşanı andıran bu kedi ırkı, kıvırcık tüyleri ile bambaşka bir görünüm sergiliyor. Cornish Rex, Almanya, Oregon ve İngiltere’de başka başka tüy çeşitleri ile boy göstermektedir. Karnavallarda yer almasının en büyük sebebi akrobatik hareketlerde çok iyi olmasıdır. Son derece arkadaş canlısı olan Cornish Rex cinsi, oldukça hareketli ve tezcanlıdır. Sürekli olarak hareket halinde olmak isteyen bu ırk, yalnız kalmaktan asla hoşlanmaz. Sosyal bir hayvan olduğu için eğer yalnız bırakmayacaksanız, bu garip görünümlü ama çok tatlı kedi türüne evinizi kesinlikle açmalısınız. Ufak tefek bir kedi olan Cornish Rex hareketli yapısı ile evin odak noktası olmaya aday!

Cornish Rex Özellikleri ve Vücut Yapısı

  • Kökeni: İngiltere
  • Karakteri: Sosyal, Hareketli, Atletik
  • Tüy Rengi: Siyah, Beyaz, Gümüş, Duman, Sarı, Krem
  • Gövde: Orta
  • Kürk Yapısı: Sık, Kısa, Kıvırcık
  • Kuyruk: Uzun

Cornish Rex Karakteri ve Özellikleri

Hiperaktif olması sebebi ile “köpek karakterli” olarak anılan Cornish Rex, obje fırlat-getir oyunlarında oldukça başarılıdır. Sürekli olarak oyun oynama isteği bulunduğu için oldukça sosyaldir ve başta çocuklar olmak üzere diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Neredeyse tüm kedi türleri ve köpeklerle anlaşabilen Cornish Rex cinsi, eğer çocuğunuz varsa en iyi oyun arkadaşı olabilirler. Sahiplerine her zaman ilgisini belli eden Cornish Rex, hareketli olduğu kadar sevecen bir türdür.

Yalnız kalmaktan hoşlanmadığı gibi sürekli yalnız kalma durumlarında terk edildiğini düşünerek depresyona girebilir. Bu yüzden Cornish Rex’i yalnız bırakmayacağınızdan eminseniz sahiplenmelisiniz. Bunun yanı sıra Cornish Rex cinsine bir kedi veya köpek arkadaş alarak yalnız kalmasını önleyebilirsiniz. Bu cins oldukça atletik ve sportmendir. Buna rağmen küçük bir ırk olduğu için evin içerisinde koşturmak enerjisini atmasına yetecektir. Cornish Rex fazla konuşkan bir kedi değildir. Genellikle sessizdir ve sahibi ile hareketleri vasıtasıyla anlaşmak ister.

Cornish Rex Bakımı

Neredeyse hiç ekstra bakım gerektirmeyen Cornish Rex, tüyleri kıvırcık olduğu için sık taranma ihtiyacı duymaz. Haftada bir kez taranması yeterli olan Cornish Rex, aynı zamanda tüyleri az ve kıvırcık olduğu için kış aylarında sık sık üşür. Bu sebeple evcil hayvan kıyafeti satan yerlerden kediniz için kazak almanız hastalanmasının önüne geçecektir. Bunlar haricinde düzenli ağız-diş ve kulak temizliği yapılırsa, Cornish Rex başka bir bakıma ihtiyaç duymaz. Tabii Cornish Rex yavru kedi olarak satın alınırsa gerekli olan aşı ve ilaçlarını aldığından emin olun. Aksi halde ilerleyen yıllarda bağışıklık sistemi güçlü olmaz ve sık hasta olur. Destekleyici kedi vitamin ve ek besinleri kullanmanız iyi olacaktır.

Cornish Rex Vücut Yapısı

Orta bir vücut yapısına sahip olan Cornish Rex, kıvırcık tüyleri ve kocaman kulakları ile hemen fark edilen bir kedi türüdür. Ağırlığı genel olarak 2,5 ile 4,5 kilo aralığında olan bu ırk, ufak tefek kedi türlerindendir. Kafa yapısı yumurtayı andırır. Gözleri orta boyuttadır ve oval şekildedir. Burunları dikdörtgendir. Kısacık bıyıklara sahip olan Cornish Rex’in kuyruğu uzun ve kıvırcık tüylerle kaplıdır. Tüy rengi genellikle siyah, beyaz ve sarı olsa da gümüş, ve krem renklerde de bulunabilir. Göz rengi genellikle tüy rengi ile uyum göstermektedir.

Cornish Rex Çocuklar ve Hayvanlara İlişkisi

Son derece sosyal bir hayvan olan Cornish Rex, oyunbaz halleri ile sürekli olarak kendisine arkadaş edinmek ister. Bu yüzden neredeyse tüm hayvan türleri ve özellikle çocuklarla büyük bir uyum içerisindedir. Eğer Cornish Rex’i evinizdeki evcil hayvanlara arkadaş olarak almayı planlıyorsanız, kesinlikle doğru yoldasınız. Arkadaş canlısı yapısı ile Cornish Rex hayvan olan evler için birebir! Bunun yanı sıra eğer çocuklu bir aileyseniz, Cornish Rex’i sahiplendikten sonra ev içerisindeki eğlenceye inanamayacaksınız!

Cornish Rex Sağlık Durumu

Diğer kedi ırklarına nazaran daha az genetik hastalığa yatkınlığı bulunan Cornish Rex’in, kellik, göbek fıtığı ve hipertrofik kardiyomipati gibi hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Bunun yanı sıra düzenli ve iyi bir bakım ile 15 yıla kadar sağlıkla yaşayabilir.

Cornish Rex Eğitilebilir mi?

Oldukça akıllı ve oyuncu bir kedi türü olan Cornish Rex, eğitilebilirliği yüksek bir kedidir. At-getir gibi oyunları oynamaktan büyük zevk alan bu ırk, aktif olsa da yaramaz değildir. Sahibine sıkı sıkıya bağlı ve onu üzmek istemeyen bir kedi olduğu için sözünüzü dinler ve kısa sürede eğitilebilir.